- Dobieramy tylko najwyższej jakości soczewki kontaktowe nowej generacji, zapewniające zdrowie i komfort przez cały dzień.
- Doradzamy jaki typ i model soczewki wybrać (spośród bardzo wielu możliwości) aby były najbardziej odpowiednie dla twojego oka i stylu życia.
- Zapewniamy specjalistyczne badanie okulistyczne ukierunkowane pod kątem doboru soczewek kontaktowych i stałą kontrolę okulistyczną osobom je noszącym.
- Posiadamy gruntowną wiedzę i wieloletnie doświadczenie w dopasowywaniu soczewek kontaktowych.
- Jesteśmy ekspertem w leczeniu problemów związanych z noszeniem soczewek kontaktowych.
- Dajemy pełną gwarancję satysfakcji lub zwrot kosztów soczewek (wizyty płatne).
- Specjalizujemy się w korekcji każdego rodzaju astygmatyzmu soczewkami kontaktowymi torycznymi. Masz astygmatyzm, przyjdź do nas po soczewki.
W trosce o Państwa cenny czas pragnę zaproponować skorzystanie z oferty przesyłania soczewek i płynów do ich pielęgnacji pod wskazany adres. Może to być adres domowy, adres pracy lub inny przez Państwa wybrany. Mogą Państwo skorzystać z zamkniętego sklepu internetowego (tylko dla naszych pacjentów) gdzie polecamy najbardziej popularne produkty. Mniej popularne soczewki można zamawiać korzystając z usługi gorącej przesyłki, dostawy pocztowej do domu bez dodatkowych opłat. Kupując soczewki kontaktowe z dostawą do domu zawsze otrzymacie Państwo preferencyjne ceny.
Soczewki kontaktowe są uznaną i bezpieczną metodą korekcji wad wzroku. Dają one szersze pole widzenia, często lepszą ostrość wzroku, nie zaparowują, zapewniając komfort i swobodę przez cały dzień. Umożliwiają po prostu dobre, ostre widzenie bez konieczności noszenia okularów. Soczewki kontaktowe to doskonałe uzupełnienie korekcji wady wzroku łącznie z okularami. Obu tych form korekcji możesz używać zamiennie, rano w pracy lub szkole soczewek kontaktowych, wieczorem w domu podczas nauki czy używania komputera można założyć okulary.
Dr Mariusz Koziak, to doświadczony okulista i specjalista od soczewek kontaktowych. Znany ze współpracy z najlepszymi placówkami medycznymi, publikacji naukowych oraz troskliwej opieki nad pacjentami warszawskiego Ursynowa, gdzie od wielu lat prowadzi gabinet okulistyczny.
Dr Mariusz Koziak jest absolwentem Śląskiej Akademii Medycznej, gdzie z wyróżnieniem zdał specjalizację II stopnia z okulistyki. Precyzując obszar swoich zainteresowań kończy Szkołę Optyczną, gdzie uzyskując dyplom optyka poszerza swoją wiedzę na temat okularów. Tytuł doktora nauk medycznych zapewnia mu praca naukowa z zakresu soczewek kontaktowych. Już w trakcie odbywania praktyki zawodowej kontynuuje edukację kończąc liczne kursy, zarówno w kraju jak i za granicą, z zakresu dopasowania soczewek kontaktowych.
Dr Mariusz Koziak jest organizatorem wielu szkoleń dla lekarzy okulistów z zakresu dopasowania soczewek kontaktowych. Uczestniczył w licznych kongresach i sympozjach, zarówno w kraju, jak i za granicą. Największym zainteresowaniem doktora cieszą się spotkania naukowe, dotyczące korekcji wzroku u pacjentów po 40 roku życia. Prowadząc wykłady dla lekarzy okulistów współpracuje ze szwajcarską fabryką soczewek kontaktowych Galifa.
Autor 5 i współautor 15 prac naukowych opublikowanych w czasopismach okulistycznych w kraju i na świecie. Poprzez publikacje dr Mariusz. Koziak dał się poznać jako wybitny specjalista od soczewek kontaktowych. Kolejne prace dotyczyły tak specjalistycznych obszarów, jak korekcja stożka rogówki, korekcja wysokiego astygmatyzmu soczewkami kontaktowymi oraz ortokorekcja. Osiągnięcia naukowe oraz zawodowe zapewniły dr Mariuszowi Koziakowi miejsce w zarządzie Polskiego Stowarzyszenia Soczewek Kontaktowych.
Prowadząc od wielu lat praktykę lekarską na warszawskim Ursynowie. dr Mariusz Koziak ceniony jest szczególnie jako specjalista w doborze soczewek kontaktowych u osób pierwszorazowych oraz doborze okularów u osób po czterdziestym roku życia, w tym okularów progresywnych.
Tak, warto. Dostępne dzisiaj soczewki kontaktowe są nowoczesną metodą korekcji wad wzroku. Są wygodne w noszeniu i łatwe w używaniu. Ich zakładania, zdejmowania i pielęgnacji szybko się nauczysz. Można powiedzieć, że soczewki kontaktowe odmieniają dziś życie milionom ludzi. Teraz i Ty możesz poczuć swobodę jaką zapewniają soczewki podczas imprez, uprawiania sportów oraz innych aktywności życiowych. Dzięki nim możesz cieszyć się szerokim polem ostrego widzenia, co jest szczególnie ważne w czasie prowadzenia samochodu, gdy czasem ułamki sekund decydują o skutecznej reakcji i nie ma czasu na ruch całej głowy, a musi wystarczyć ruch gałek ocznych. Soczewki w takiej sytuacji sprawdzą się lepiej niż okulary. Soczewki kontaktowe nie parują, są skuteczne w czasie deszczu i w czasie słońca, kiedy umożliwiają noszenie okularów przeciwsłonecznych. Soczewki kontaktowe to wspaniałe uzupełnienie dla okularów. Soczewki kontaktowe to wspaniałe uzupełnienie dla okularów. Tych obu form korekcji wzroku możesz używać wymiennie.
Absolutnie nie. Te dwie formy korekcji wzroku mają swoje wady i zalety, a najlepiej spełniają swoje funkcje gdy są stosowane wymiennie. W soczewkach kontaktowych spotykasz się z przyjaciółmi, idziesz na imprezę, uprawiasz sport... W okularach oglądasz telewizję, czytasz książkę, odrabiasz lekcje, odpoczywasz w domu... W takim zamiennym użytkowaniu najlepiej sprawdzają się okulary i soczewki jednodniowe (jednorazowe). Na przykład w dniu, którym grasz w tenisa, zakładasz soczewki jednodniowe, a po zakończeniu gry wyrzucasz je i zakładasz okulary.
Kiedy już zdecydujesz się wypróbować soczewki kontaktowe, musisz je mieć profesjonalnie dopasowane do swoich oczu przez specjalistę. Na rynku dostępnych jest wiele typów soczewek kontaktowych i specjalista dobierze odpowiednie dla Ciebie soczewki kontaktowe po zbadaniu twoich oczu, dokonaniu ich pomiarów oraz po zapoznaniu się z potrzebami dotyczącymi Twojego stylu życia. Nie idź kompromis. Powinieneś zawsze pytać o to, co najlepsze dla Twoich oczu i trybu życia, jaki prowadzisz. Możesz wybrać i nosić różne rodzaje soczewek kontaktowych zamiennie. W czasie uprawiania sportów, w czasie wyjazdów, na które nie chcesz wozić płynów pielęgnacyjnych nosisz soczewki jednodniowe. W inne dni możesz nosić soczewki kontaktowe do wielokrotnego użytku. Warunkiem jest to, aby zarówno soczewki jednodniowe jak i te do wielokrotnego użytku zostały dopasowane przez specjalistę. Badanie i dobór soczewek kontaktowych jest to całkowicie bezbolesne.
Tak, jest to oczywiście możliwe. Należy jednak pamiętać, że każda zmiana rodzaju noszonych soczewek musi zostać poprzedzona wizytą u specjalisty i kontrolą dopasowania soczewek. Poszczególne typy soczewek bardzo się różnią od siebie: właściwościami materiału, średnicą, promieniem i geometrią. Założenie soczewki za ciasnej lub za luźnej może prowadzić do poważnych powikłań. Niestety nie jesteśmy w stanie sami ocenić dopasowania, do tego potrzebne są specjalistyczne urządzenia. Dlatego za każdym razem chcąc zmienić rodzaj noszonej soczewki musimy się udać do specjalisty.
Specjaliści uważają za najzdrowsze i najbezpieczniejsze dla oczu soczewki kontaktowe, które łączą w sobie krótki czas noszenia jednej pary soczewek i najlepsze cechy materiału.
Krótki czas noszenia jednej pary soczewek
- najbezpieczniejsze są soczewki jednorazowe (jednodniowe), a potem soczewki do wielokrotnego użytku zdejmowane na noc: 2 tygodniowe i miesięczne; dłuższych okresów noszenia jednej pary miękkich soczewek kontaktowych obecnie nie rekomenduje się;
- ze skracaniem czasu noszenia 1 pary rośnie cena użytkowania soczewek, zatem radzimy rozpocząć od krótkich okresów wymiany (np. okazjonalne noszenie soczewek jednodniowych dla przekonania się czy soczewki kontaktowe to coś dla mnie), a potem zdecydować o trybie noszenia w zależności od możliwości finansowych.
Najlepsze cechy materiału soczewek
- bardzo dobra przepuszczalność tlenu do oka – wskazuje na soczewki silikonowo-hydrożelowe, które nie stanowią już prawie żadnej bariery dla tlenu (starszą generacją są soczewki hydrożelowe o mniejszej przepuszczalności tlenu);
- zawartość składników nawilżających w soczewkach silikonowo-hydrożelowych (które umożliwiają dłuższe noszenie jednej pary, np. od rana do późnego wieczora bez efektu pieczenia i dyskomfortu) oraz obecność filtra UV klasy 1;
- inne cechy, które bierze pod uwagę specjalista dobierając soczewki kontaktowe indywidualnie każdemu pacjentowi.
Jednak tylko rygorystyczne stosowanie się do zaleceń specjalisty i przestrzeganie higieny oraz zasad noszenia i wymiany soczewek, mogą zapewnić wieloletnie bezpieczne ich noszenie.
Dobrze dobrane przez specjalistę soczewki kontaktowe najnowszej generacji powinny być komfortowe i prawie niewyczuwalne przez cały dzień noszenia. Nowoczesne soczewki są niezwykle miękkie, cienkie i elastyczne oraz doskonale utrzymują nawilżenie oka. Dzięki temu są bardzo komfortowe. Materiały oraz konstrukcja umożliwia ich dobre dopasowanie do kształtu gałki Twojego oka. Ponieważ wymienia się je regularnie na nową świeżą parę, to zawsze cieszysz się uczuciem czystości, świeżości i komfortu. W istocie soczewki kontaktowe są tak wygodne, że szybko zapominasz, że je nosisz.
Soczewki kontaktowe same z siebie nie powodują zakażeń. Infekcje mogą zapoczątkować chorobotwórcze drobnoustroje znajdujące się na powierzchni brudnej soczewki kontaktowej. Zatem do tego typu problemów prowadzić może nie przestrzeganie zasad higieny lub niewłaściwe używanie soczewek kontaktowych. Jeżeli będziesz stosował się do zaleceń Specjalisty i regularnie dezynfekował swoje soczewki kontaktowe, będziesz mógł nieprzerwanie korzystać z wygody, jaką daje ich noszenie. Ważne jest również aby wiedzieć, że im częściej wymieniasz soczewki na nowe, tym zdrowsze jest to dla Twoich oczu. Mniejsza jest wtedy możliwość odkładania się osadów organicznych, takich jak lipidy i białka znajdujących się w filmie łzowym (warstwa łez pokrywająca przednią powierzchnię gałki ocznej), a które stanowią pożywkę dla zarazków. Jeżeli będziesz prawidłowo dezynfekował soczewki, dokładnie je czyścił i wymieniał na nowe zgodnie zaleceniami, to przez lata będziesz mógł bezpiecznie je nosić.
Nie. Jest fizycznie niemożliwe aby soczewka kontaktowa mogła przemieścić się za oko. Może ona wyłącznie znajdować się na przedniej części gałki ocznej lub – jeżeli ulegnie przemieszczeniu – pod powieką. Błona łącząca przednia część gałki ocznej z górną i dolną powieką nie pozwala soczewce kontaktowej na przesunięcie się za gałkę oczną.
Dzięki szczególnej budowie anatomicznej ludzkiego oka, bardzo rzadko zdarza się, aby miękka soczewka kontaktowa mogła z niego wypaść. Dlatego właśnie nosząc soczewki kontaktowe można uprawiać różnorodne sporty. Siła, jaka trzyma soczewkę kontaktową na oku, zależy od średnicy soczewki. Twarde soczewki kontaktowe nie przylegają do oczu tak mocno, więc czasem w starszych filmach widzieliśmy sceny gdy bohater gubił soczewkę kontaktową. Ale nowoczesne, miękkie soczewki kontaktowe, których średnica jest zwykle większa niż twardych bardzo rzadko wypadają, a jeśli są właściwie dobrane – to nie wypadną nigdy. To kolejny powód, by umówić się na wizytę u Specjalisty w celu właściwego dobrania soczewek kontaktowych.
Odpowiednie czyszczenie soczewek kontaktowych jest niezwykle ważne dla zachowania zdrowia oczu. Obecnie dostępne wielofunkcyjne płyny do pielęgnacji soczewek znacznie ułatwiają ich czyszczenie, dezynfekcję i przechowywanie. Czas, jaki należy przeznaczyć na pielęgnację soczewek, zależy od rodzaju zaleconego przez specjalistę systemu. Najlepszym sposobem jest dezynfekowanie i czyszczenie soczewek zanurzonych w płynie pielęgnacyjnym przez noc. Do codziennej procedury czyszczenia miękkich soczewek kontaktowych należy też ich delikatne przecieranie palcem po zdjęciu i przed założeniem. Pamiętaj, by zawsze stosować się do instrukcji dołączonej do opakowania płynów pielęgnacyjnych. Jeżeli należysz do osób ceniących sobie wygodę, zdecyduj się na jednodniowe soczewki kontaktowe. Wówczas codziennie rano zakładasz nową, świeżą parę, którą przed pójściem spać po prostu wyrzucasz. W ten sposób nie musisz martwić się czyszczeniem swoich soczewek.
Nosząc soczewki kontaktowe należy zachować następującą kolejność wykonywanych czynności: soczewki zakładamy przed zrobieniem i zdejmujemy przed zmyciem makijażu. W przypadku stosowania aerozoli, na przykład lakieru do włosów, należy zamknąć oczy, by nie dopuścić do przyklejenia się rozpylonych cząstek do soczewek.
Tak było w przypadku starszych soczewek hydrożelowych. Soczewki silikonowo-hydrożelowe nowej generacji przepuszczają o wiele więcej tlenu, choć zawierają mniej wody niż soczewki hydrożelowe.
Nie. A często bywa odwrotnie. Soczewki kontaktowe spoczywają bezpośrednio na rogówce i korygują wadę wzroku bezpośrednio na poziomie oka, a nie – tak jak okulary – z odległości 1 – 2 cm. Właśnie dlatego soczewki kontaktowe zapewniają lepszą jakość widzenia niż okulary. Soczewki kontaktowe zapewniają szersze pole widzenia i lepsze widzenie obwodowe – bez względu na to, w jakim kierunku spoglądasz, bo w przeciwieństwie do okularów poruszają się wraz z gałkami ocznymi. Dodatkowo soczewki kontaktowe nie zachodzą mgłą, nie zalewa ich deszcz, nie zsuwają się oraz nie spadają podczas aktywności towarzyskich i sportowych.
Tak. Astygmatyzm nie jest już jakąkolwiek barierą do noszenia soczewek kontaktowych. Dawniej było to dużo droższe i trudniejsze bo soczewki kontaktowe do korekcji astygmatyzmu nie były dostępne w nowoczesnych wersjach materiałowych. Ale innowacje ostatnich lat zmieniły ten stan rzeczy.
Tak. Są dostępne specjalne soczewki dwuogniskowe lub progresywne. Soczewki te posiadają specjalne strefy do bliży i do dali, umożliwiające dobre widzenie obiektów z różnych odległości.
Nie ma żadnej granicy wieku dla noszenia soczewek kontaktowych. Mogą je nosić niemowlęta, jak i osoby w podeszłym wieku. W USA przeciętny wiek, w którym nastolatki zaczynają nosić soczewki kontaktowe, wynosił ostatnio 13 lat. Co więcej, soczewki kontaktowe stanowią niezwykle wygodną metodę korekcji wad wzroku dla nastolatków, którzy częściej niż inne grupy wiekowe codziennie uprawiają sporty i uczestniczą w zajęciach rekreacyjnych.
Soczewki kontaktowe kosztują mniej niż Ci się wydaje. Dzięki postępowi technologicznemu, jaki dokonał się w ostatnim czasie, na rynku dostępna jest cała gama różnych soczewek kontaktowych. Ich cena różni się w zależności od tego, jaki rodzaj soczewek nosisz i jak często je wymieniasz. Jednak ich średni dzienny koszt porównywalny jest do ceny, jaką płacisz za codzienną gazetę lub za filiżankę kawy. Specjalista pomoże Ci wybrać soczewki kontaktowe najwłaściwsze ze względu na wadę wzroku, tryb życia jaki prowadzisz oraz budżet jakim dysponujesz.
Większość może nosić bez żadnych przeciwwskazań. Tylko w niewielu przypadkach jest to niewskazane. Aby dowiedzieć się, czy należysz do tej grupy pechowców, którzy nie mogą nosić soczewek kontaktowych powinieneś odwiedzić swojego okulistę. Pewne indywidualne uwarunkowania mogą wpływać na tolerancję soczewek.
Dla jednych to kilkanaście minut, a dla innych kilka dni. Część z nas ma lepsze zdolności manualne lub/i szerszą szparę miedzy powiekami. Takie osoby szybciej opanują zakładanie i zdejmowanie soczewek. Pielęgnacja i czyszczenie soczewek są łatwe, jednak trzeba bardzo pilnie przestrzegać higieny oraz stosować się do zaleceń specjalisty i instrukcji.
Niektóre soczewki kontaktowe, ze względu na swoje fizyczne właściwości, dopuszczone są do ich noszenia bez zdejmowania na noc przez określony czas. Wówczas należy bezwzględnie przestrzegać zasad i czasu noszenia podanego przez producenta i rekomendowanego przez specjalistę. Należy pamiętać jednak o tym, że noszenie soczewek bez przerwy na noc może być potencjalną przyczyną poważnych powikłań. Piszą o tym producenci tych soczewek kontaktowych w swoich instrukcjach. Dlatego istotne jest, aby dokładnie rozważyć, czy taki właśnie tryb noszenia jest koniecznie potrzebny.
Trzeba wiedzieć , że woda w basenie, jeziorze lub w kranie może być przyczyną niebezpiecznej w skutkach infekcji oczu (acanthamoeba keratitis), grożącej nawet utratą wzroku. Nie można pod żadnym pozorem myć soczewek kontaktowych wodą z kranu. Do pielęgnacji soczewek należy używać tylko zaleconych płynów wielofunkcyjnych.
Do pływania zaleca się używanie soczewek jednorazowych, które natychmiast po wyjściu z wody wyrzuca się. Pływacy powinni zawsze zakładać odpowiednie okulary pływackie, co ogranicza kontakt soczewek z wodą. Kąpiel lub prysznic w domu lepiej wziąć bez założonych soczewek.
NIE. Jest to kategorycznie zabronione, bo może być przyczyną ciężkich infekcji oczu.
Należy przestrzegać czasu noszenia zaleconego przez specjalistę. Zazwyczaj zalecany czas noszenia soczewek kontaktowych wynosi cały dzień, poza porą snu. Soczewki wykonane z tworzyw silikonowo-hydrożelowych o bardzo dużej przepuszczalności dla tlenu, pod rygorystyczną kontrolą można nosić cały tydzień bez zdejmowania. Trzeba jednak pamiętać, że jest to bardziej ryzykowne niż noszenie soczewek tylko w dzień.
Tak. Soczewki kontaktowe zwiększają bezpieczeństwo ruchu ulicznego, ponieważ zapewniają szersze pole widzenia, lepsze widzenie obwodowe i ostrość wzroku kierowcy co najmniej tak samo dobrą jak w okularach.
Na ogół tak. Czasami u osób wrażliwych dochodzi do wysychania łez, co powoduje obniżenie tolerancji na soczewki kontaktowe. W takich sytuacjach najlepiej sprawdzą się soczewki kontaktowe nowej generacji z wbudowanym składnikiem nawilżającym. Doraźnie pomogą krople nawilżające do soczewek kontaktowych. W razie narastania problemów należy skontaktować się ze specjalistą.
Pożyczanie soczewek kontaktowych innym osobom do spróbowania jest niebezpieczne i stanowi duże zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa oczu. Soczewki kontaktowe są dobrane wyłącznie dla jednego pacjenta, na podstawie jego indywidualnych potrzeb i nie wolno pozwalać nikomu innemu ich nosić.
- Zawsze wymieniaj swoje soczewki kontaktowe w tym samym dniu tygodnia – wiele osób wyrzuca zużyte soczewki w niedzielę wieczorem, i zaczyna nosić nową parę od poniedziałku.
- Jeśli kupujesz swoje soczewki co 2 tygodnie, wymieniaj je w dniu zakupu albo 1 lub 15 dnia miesiąca.
- Zaznacz w kalendarzu datę wymiany soczewek.
- Na nowo otwartym pudełku soczewek zapisz datę wyjęcia pierwszej pary.
- Zapisz na ostatnim używanym pudełku soczewek datę następnego zakupu oraz telefon specjalisty.