Odwiedź nas

180headerLogo

Gabinet OKULUX
Warszawa
Galeria Ursynów, ul.KEN 36
I piętro, lokal 111


Czynne:

 
pon. - pią. 1000 - 2000
sob. 1000 - 1600
 

190map_c

190ecomerce

dr n. med. Mariusz Koziak, ortokeratolog, okulista

dr n. med. Mariusz Koziak
ortokeratolog, okulista

  • z wyróżnieniem zdobył specjalizację II stopnia z okulistyki

  • uzyskał tytuł doktora nauk medycznych za pracę z zakresu soczewek kontaktowych

  • organizuje liczne szkolenia z zakresu soczewek kontaktowych dla lekarzy okulistów

więcej...

Newsletter

Zarejestruj się na newsletter!


pola obowiązkowe *
e-mail *
Imię *

Regulamin Newslettera


* Wyrażam zgodę
na otrzymywanie newsletterów

 

Często zdarza mi się zapomnieć od kiedy nosze swoje szkła kontaktowe. Jak najłatwiej zapamiętać termin ich wymiany?

  • Zawsze wymieniaj swoje soczewki kontaktowe w tym samym dniu tygodnia – wiele osób wyrzuca zużyte soczewki w niedzielę wieczorem, i zaczyna nosić nową parę od poniedziałku
  • Jeśli kupujesz swoje soczewki co 2 tygodnie, wymieniaj je w dniu zakupu albo 1 lub 15 dnia miesiąca
  • Zaznacz w kalendarzu datę wymiany soczewek
  • Na nowo otwartym pudełku soczewek zapisz datę wyjęcia pierwszej pary
  • Zapisz na ostatnim używanym pudełku soczewek datę następnego zakupu oraz telefon specjalisty

Czy można pożyczać soczewki kontaktowe innym osobom do spróbowania?

Pożyczanie soczewek kontaktowych innym osobom do spróbowania jest niebezpieczne i stanowi duże zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa oczu. Soczewki kontaktowe są dobrane wyłącznie dla jednego pacjenta, na podstawie jego indywidualnych potrzeb i nie wolno pozwalać nikomu innemu ich nosić.

Czy można nosić soczewki kontaktowe w pomieszczeniach z klimatyzacją?

Na ogół tak. Czasami u osób wrażliwych dochodzi do wysychania łez, co powoduje obniżenie tolerancji na soczewki kontaktowe. W takich sytuacjach najlepiej sprawdzą się soczewki kontaktowe nowej generacji z wbudowanym składnikiem nawilżającym. Doraźnie pomogą krople nawilżające do soczewek kontaktowych. W razie narastania problemów należy skontaktować się ze specjalistą.

Czy można prowadzić samochód w soczewkach kontaktowych?

Tak. Soczewki kontaktowe zwiększają bezpieczeństwo ruchu ulicznego, ponieważ zapewniają szersze pole widzenia, lepsze widzenie obwodowe i ostrość wzroku kierowcy co najmniej tak samo dobrą jak w okularach.

Jak długo można nosić soczewki kontaktowe bez zdejmowania?

Należy przestrzegać czasu noszenia zaleconego przez specjalistę. Zazwyczaj zalecany czas noszenia soczewek kontaktowych wynosi cały dzień, poza porą snu. Soczewki wykonane z tworzyw silikonowo-hydrożelowych o bardzo dużej przepuszczalności dla tlenu, pod rygorystyczną kontrolą można nosić cały tydzień bez zdejmowania. Trzeba jednak pamiętać, że jest to bardziej ryzykowne niż noszenie soczewek tylko w dzień.

Czy można myć soczewki kontaktowe wodą z kranu?

NIE. Jest to kategorycznie zabronione, bo może być przyczyną ciężkich infekcji oczu.

Czy można nosić soczewki kontaktowe podczas pływania w jeziorze, basenie i pod prysznicem?

Trzeba wiedzieć , że woda w basenie, jeziorze lub w kranie może być przyczyną niebezpiecznej w skutkach infekcji oczu (acanthamoeba keratitis), grożącej nawet utratą wzroku. Nie można pod żadnym pozorem myć soczewek kontaktowych wodą z kranu. Do pielęgnacji soczewek należy używać tylko zaleconych płynów wielofunkcyjnych.
Do pływania zaleca się używanie soczewek jednorazowych, które natychmiast po wyjściu z wody wyrzuca się. Pływacy powinni zawsze zakładać odpowiednie okulary pływackie, co ogranicza kontakt soczewek z wodą. Kąpiel lub prysznic w domu lepiej wziąć bez założonych soczewek.

Czy można spać w soczewkach kontaktowych?

Niektóre soczewki kontaktowe, ze względu na swoje fizyczne właściwości, dopuszczone są do ich noszenia bez zdejmowania na noc przez określony czas. Wówczas należy bezwzględnie przestrzegać zasad i czasu noszenia podanego przez producenta i rekomendowanego przez specjalistę. Należy pamiętać jednak o tym, że noszenie soczewek bez przerwy na noc może być potencjalną przyczyną poważnych powikłań. Piszą o tym producenci tych soczewek kontaktowych w swoich instrukcjach. Dlatego istotne jest, aby dokładnie rozważyć, czy taki właśnie tryb noszenia jest koniecznie potrzebny.

Ile czasu zajmuje nauczenie się samodzielnego i prawidłowego obchodzenia się z soczewkami?

Dla jednych to kilkanaście minut, a dla innych kilka dni. Część z nas ma lepsze zdolności manualne lub/i szerszą szparę miedzy powiekami. Takie osoby szybciej opanują zakładanie i zdejmowanie soczewek. Pielęgnacja i czyszczenie soczewek są łatwe, jednak trzeba bardzo pilnie przestrzegać higieny oraz stosować się do zaleceń specjalisty i instrukcji.

Czy każdy może nosić soczewki kontaktowe?

Większość może nosić bez żadnych przeciwwskazań. Tylko w niewielu przypadkach jest to niewskazane. Aby dowiedzieć się, czy należysz do tej grupy pechowców, którzy nie mogą nosić soczewek kontaktowych powinieneś odwiedzić swojego okulistę. Pewne indywidualne uwarunkowania mogą wpływać na tolerancję soczewek.

Czy soczewki kontaktowe są bardzo drogie?

Soczewki kontaktowe kosztują mniej niż Ci się wydaje. Dzięki postępowi technologicznemu, jaki dokonał się w ostatnim czasie, na rynku dostępna jest cała gama różnych soczewek kontaktowych. Ich cena różni się w zależności od tego, jaki rodzaj soczewek nosisz i jak często je wymieniasz. Jednak ich średni dzienny koszt porównywalny jest do ceny, jaką płacisz za codzienną gazetę lub za filiżankę kawy. Specjalista pomoże Ci wybrać soczewki kontaktowe najwłaściwsze ze względu na wadę wzroku, tryb życia jaki prowadzisz oraz budżet jakim dysponujesz.

Mam 14 lat. Czy jestem za młoda na noszenie soczewek kontaktowych?

Nie ma żadnej granicy wieku dla noszenia soczewek kontaktowych. Mogą je nosić niemowlęta, jak i osoby w podeszłym wieku. W USA przeciętny wiek, w którym nastolatki zaczynają nosić soczewki kontaktowe, wynosił ostatnio 13 lat. Co więcej, soczewki kontaktowe stanowią niezwykle wygodną metodę korekcji wad wzroku dla nastolatków, którzy częściej niż inne grupy wiekowe codziennie uprawiają sporty i uczestniczą w zajęciach rekreacyjnych.

Mam prezbiopię. Czy mogę nosić soczewki kontaktowe?

Tak. Są dostępne specjalne soczewki dwuogniskowe lub progresywne. Soczewki te posiadają specjalne strefy do bliży i do dali, umożliwiające dobre widzenie obiektów z różnych odległości.

Mam astygmatyzm. Czy mogę nosić soczewki kontaktowe?

Tak. Astygmatyzm nie jest już jakąkolwiek barierą do noszenia soczewek kontaktowych. Dawniej było to dużo droższe i trudniejsze bo soczewki kontaktowe do korekcji astygmatyzmu nie były dostępne w nowoczesnych wersjach materiałowych. Ale innowacje ostatnich lat zmieniły ten stan rzeczy.

Czy w soczewkach kontaktowych będę widział gorzej niż w okularach?

Nie. A często bywa odwrotnie. Soczewki kontaktowe spoczywają bezpośrednio na rogówce i korygują wadę wzroku bezpośrednio na poziomie oka, a nie – tak jak okulary – z odległości 1 – 2 cm. Właśnie dlatego soczewki kontaktowe zapewniają lepszą jakość widzenia niż okulary. Soczewki kontaktowe zapewniają szersze pole widzenia i lepsze widzenie obwodowe – bez względu na to, w jakim kierunku spoglądasz, bo w przeciwieństwie do okularów poruszają się wraz z gałkami ocznymi. Dodatkowo soczewki kontaktowe nie zachodzą mgłą, nie zalewa ich deszcz, nie zsuwają się oraz nie spadają podczas aktywności towarzyskich i sportowych.